Copper
Stübben
2 in 1 Full Cheek Snaffle double jointed - Stübben
Stainless steel
Our teams are here to help you at +33 (0) 6 36 40 70 16
9.8 / 10 customer satisfaction rating on verified reviews
Possibility of converting your purchase into a lease
Our expert's opinion
The 2273 2 in 1 Full Cheek Snaffle double jointed offers two levels of rein influence in one bit. Depending on the way it is attached, riders can choose between a softer, rounded side for gentle communication or a more angular side for more precise control. The double-jointed mouthpiece distributes pressure evenly over the tongue and bars, and the full cheek bars provide clear lateral guidance.
Material
Stainless steel : Stainless steel is a commonly used alloy which has the particularity of not oxidising. Due to their nature, stainless steel jaws are very strong and do not get damaged over time.
Sweet Copper : The central part is made of Sweet Copper. It is made of 90% solid copper, 7% iron and 3% aluminium. It gives off a pleasant flavour for the horse when it comes into contact with its mouth, encouraging it to chew and salivate, thus relaxing its jaw.
Technical specifications
| Rings size | 35mm |
|---|---|
| Mouthpiece type | plein |
| Thickness | 16mm |
| Weight | 260g |
| Side pieces | Full cheek |
| Material | Copper / Stainless steel |
| Mouthpiece | Double jointed |
| Reference | 2273 |