Made in France
I-Bride
Loose Ring straight resin - I-Bride
Vulnerable material
Resin
Our teams are here to help you at +33 (0) 6 36 40 70 16
9.8 / 10 customer satisfaction rating on verified reviews
Possibility of converting your purchase into a lease
L'avis de l'expert
The I-Bride innovation allows the horse to be in optimum comfort, while being as connected as possible to the rider's commands. The barrel is designed so that the tension applied by the rider distributes the pressure exerted on the horse's mechanoreceptors. This allows the rider's control to be refined without being harsh on the horse and to connect the rider's sensations to the horse.
Material
Adéliane©: I-Bride bits are made of a polymer resulting from medical innovation, Adéliane. It is a hypoallergenic and bio compatible material. It positively stimulates the horse's parasympathetic system. The objective is to solicit the proprioception of the horse. This alloy is very well accepted by horses and represents a good alternative to metal bits for horses that do not accept these alloys. It allows to keep a stable temperature to facilitate the acceptance and the relaxation of the horse.
Caution : This material is vulnerable and is not guaranteed by the manufacturer against wear and tear due to biting. We strongly advise against using a bit that is too damaged, as this could injure the horse's bars, tongue and palate.
| ‼️ Exceptionally, the trial/rental rate on the I-Bride bit range is 20 euros. For details, please visit the bit trial page. |
Fiche technique
| In stock | 8 Items |
|---|---|
| Rings size | 70mm |
| Thickness | 16mm |
| Weight | 180g |
| Side pieces | Loose ring |
| Material | Plastic |
| Mouthpiece | Straight |
| Reference | IBRIDE-2A-JAUNE |