Vulnerable material
Bombers
Classic Dee Bomber Blue Elliptical - Bombers
Our teams are here to help you at +33 (0) 6 36 40 70 16
9.8 / 10 customer satisfaction rating on verified reviews
Possibility of converting your purchase into a lease
Our expert's opinion
The Dee ring is similar in action to the Eggbutt, it prevents pinching and gives a slightly more solid feel against the cheeks. This prevents the bit from being pulled through the mouth. The release is slower and some slight poll pressure is introduced. The Elliptical is stronger than the Control Plate due to it concentrating pressure onto a smaller surface area. This bit will suit a horse that pushes the bit with its tongue. The horse will lower its head and tuck its chin in, finding a better balance of control.
Winner of the BETA 2024 New Product Award.
Material
Bombers Blue : Made from a nylon composite material, this bit is light in the mouth and promotes salivation, making it especially suitable for horses that are sensitive or resistant to metal bits. The stainless steel core, over-moulded with Bomber Blue nylon, creates a smooth, ergonomic surface that sits comfortably in the horse's mouth without unnecessary pressure points.
Caution : This material is vulnerable and is not guaranteed by the manufacturer against wear and tear due to biting. We strongly advise against using a bit that is too damaged, as this could injure the horse's bars, tongue and palate.
Technical specifications
| In stock | 1 Product |
|---|---|
| Rings size | 60mm |
| Mouthpiece type | plein |
| Thickness | 16mm |
| Weight | 240g |
| Side pieces | D ring |
| Material | Bombers Blue / Plastic |
| Anatomical | Yes |
| Mouthpiece | Double jointed |
| Reference | BCD00BEL |