Vulnerable material
Stübben
Swales fine line flex - Stübben
Resin
Our teams are here to help you at +33 (0) 6 36 40 70 16
9.8 / 10 customer satisfaction rating on verified reviews
Possibility of converting your purchase into a lease
Our expert's opinion
The Escargot bit is similar to a Pelham bit but must be used with a second pair of reins and a curb chain. It avoids pressure on the poll, meaning the horse is less likely to overbend. It is recommended for strong and sensitive horses. The anatomical mouthpiece follows the natural shape of the horse's mouth, resting evenly on the tongue and bars, while a slight tongue relief helps reduce pressure. The large loose ring allows for greater freedom while providing a quicker and more direct response to rein aids.
Material
Resin : made from food-grade flexible polyurethane (PU), offering a warmer and more comfortable feel in the mouth, even at low temperatures. A concealed metal core ensures strength and safety of the bit.
Technical specifications
| In stock | 1 Product |
|---|---|
| Mouthpiece type | Hard / Soft |
| Thickness | 16mm |
| Weight | 280g |
| Shank lenght | 80mm |
| Side pieces | Swales |
| Material | Plastic |
| Tongue port | Yes |
| Mouthpiece | Straight |
| Reference | 1308 |