Vulnerable material
BR BIEMAN
Double Jointed Eggbutt Snaffle Apple Mouth - BR
Resin
Our teams are here to help you at +33 (0) 6 36 40 70 16
9.8 / 10 customer satisfaction rating on verified reviews
Possibility of converting your purchase into a lease
Our expert's opinion
This double-jointed eggbutt bit features a plastic mouthpiece with a metal core and stainless steel rings. Thanks to the combination of flexible plastic and high-quality stainless steel, the bit is stable while remaining particularly soft and user-friendly. The material used is solvent-free, contains no plasticizers, and is non-toxic. The anatomical design follows the shape of the horse's mouth, ensuring a soft and even distribution of pressure. An eggbutt bit has fixed rings that do not rotate freely, providing more direct action from the aids. This type of bit is generally well accepted, as the mouthpiece remains relatively stable in the horse's mouth.
Material
Apple Mouth Resin : A plastic mouthpiece that releases a subtle apple flavor when in contact with saliva. This encourages the horse to produce more saliva, helping with acceptance of the bit.
Technical specifications
| In stock | 1 Product |
|---|---|
| Rings size | 65mm |
| Mouthpiece type | Hard / plein |
| Thickness | 14mm |
| Weight | 220g |
| Side pieces | Eggbutt |
| Material | Plastic |
| Mouthpiece | Double jointed |
| Reference | 252071 |