Vulnerable material
Zilco
Pony Loose ring straight rubber bit - Zilco
Our teams are here to help you at +33 (0) 6 36 40 70 16
9.8 / 10 customer satisfaction rating on verified reviews
Possibility of converting your purchase into a lease
Our expert's opinion
The Zilco straight rubber bit provides comfort in the horse's mouth by distributing pressure points. It acts globally on the tongue and the bars. It is recommended for horses with a sensitive palate or a flat palate. The straight bit allows the rider to obtain a symmetrical action. Its straight barrel encourages the horse to come and rest on the bit. The free rings offer a soft contact to the mouth. They allow a slight indirect contact compared to fixed rings, which makes it easier to play in the fingers and limit excessive tension. This bit is very popular for showing horses and ponies in-hand, particularly when brass buckled led-in bridles are used.
Material
Nylon : This material has a plastic-like appearance with a smooth and more rigid surface.
Caution : This material is vulnerable and is not guaranteed by the manufacturer against wear and tear due to biting. We strongly advise against using a bit that is too damaged, as this could injure the horse's bars, tongue and palate.
Technical specifications
| In stock | 1 Product |
|---|---|
| Rings size | 40mm |
| Mouthpiece type | Hard |
| Thickness | 15mm |
| Weight | 190g |
| Side pieces | Loose ring |
| Material | Plastic |
| Mouthpiece | Straight |
| Reference | 124021 |