Stainless steel
Feeling
Eggbutt single jointed with flat ring - Feeling
Our teams are here to help you at +33 (0) 6 36 40 70 16
9.8 / 10 customer satisfaction rating on verified reviews
Possibility of converting your purchase into a lease
Our expert's opinion
The Feeling eggbutt bit is a single-jointed bit that offers a comfortable contact. Its copper alloy encourages relaxation in your horse's mouth and allows your aids to be transmitted more gently.Unlike a double-jointed bit, which acts on the tongue, a single-jointed bit applies pressure on the palate and the sides of the tongue. It is important to note that the horse's palate is a sensitive area that should not be overlooked. This bit may be recommended for relatively easy horses who are sensitive in the mouth, not very sensitive in the palate, or who have a low palate.The eggbutt design features oval-shaped rings. They rotate on only one axis, preventing any pinching at the corners of the lips.
Material
Stainless steel : This alloy is a commonly used alloy which has the particularity of not oxidizing. Due to their nature, stainless steel bits are very solid and are not damaged by use.
Technical specifications
| Rings size | 70mm |
|---|---|
| Mouthpiece type | creux |
| Thickness | 23mm |
| Weight | 200g |
| Side pieces | Eggbutt |
| Material | Stainless steel |
| Mouthpiece | Single jointed |
| Reference | 601032 |