Titanium
Fager
Fanny Titanium loose ring - Fager
Our teams are here to help you at +33 (0) 6 36 40 70 16
9.8 / 10 customer satisfaction rating on verified reviews
Possibility of converting your purchase into a lease
Our expert's opinion
When fitted one way, it creates a front lock, but when turned around and fitted the other way, the joint does not lock.WITH front lock is recommended if you would describe your horse as the following:It can be inconsistent in the connection; it needs to lie more in the hand.
- Prefers stability and less movement.
- Needs to be stable yet light in the contact.
- Drops the bit/falls behind the hand.
- Can be inconsistent in the connection.
- Can be stiff on a straight bit.
- Sucks the bit back to chew on it.
- Attempts to place the tongue over the bit.
Material
Titanium : The titanium alloy has several advantages. First of all, it is an ultra-light bit that is soft to the touch, which makes it more discreet for the horse and therefore more comfortable. It helps to relieve tension in the cervical region. Titanium is relaxing, it promotes the production of saliva, which helps to relax the neck muscles. The titanium is covered with dioxide which makes it anti-bacterial.
Technical specifications
| In stock | 2 Items |
|---|---|
| Rings size | 60mm / 65mm |
| Mouthpiece type | plein |
| Thickness | 10mm / 12mm / 14mm |
| Weight | 190g |
| Side pieces | Loose ring |
| Material | Titanium |
| Locked | Yes |
| Mouthpiece | Single jointed |
| Reference | FANNY-2A |