Stainless steel
Stübben
Anatomic D Ring bit - Stübben
Our teams are here to help you at +33 (0) 6 36 40 70 16
9.8 / 10 customer satisfaction rating on verified reviews
Possibility of converting your purchase into a lease
Our expert's opinion
The Stubben Verdun bit will allow you to control and have good direction thanks to the D shape of its rings. It has a very slight leverage effect.
Material
Stainless steel : Stainless steel is a commonly used alloy which has the particularity of not oxidising. Due to their nature, stainless steel jaws are very strong and do not get damaged over time.
Technical specifications
| In stock | 1 Product |
|---|---|
| Rings size | 85mm |
| Mouthpiece type | plein |
| Thickness | 12mm |
| Weight | 290g |
| Side pieces | D ring |
| Material | Stainless steel |
| Anatomical | Yes |
| Tongue port | Yes |
| Mouthpiece | Double jointed |
| Reference | 2259 |